Ingersoll YD1450050SLR00 .5709-.5866 QwikTwist Body
Part Number: ING3221120 ISO: YD1450050SLR00
SKU: 1108321
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221120 .5709-.5866 QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.1700 105.92MM
Shank/Pilot Dia 0.5906 15.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5709 14.50MM
Flute Length 1.9700 50.04MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5709 14.50MM
Cut Dia Max 0.5890 14.96MM