Ingersoll YD1400112C0R01 0.5512 (14.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3211144 ISO: YD1400112C0R01
Description
INGERSOLL 3211144 0.5512 (14.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 4.4100 112.01MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5870 14.91MM