Ingersoll YD1350044SKR00 .5315-.5472 QwikTwist Body
Part Number: ING3221118 ISO: YD1350044SKR00
SKU: 1108319
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221118 .5315-.5472 QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9800 101.09MM
Shank/Pilot Dia 0.5512 14.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Flute Length 1.7300 43.94MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5315 13.50MM
Cut Dia Max 0.5470 13.89MM