Ingersoll YD1300104C0R01 0.5118 (13.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3211143 ISO: YD1300104C0R01
Description
INGERSOLL 3211143 0.5118 (13.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 4.0900 103.89MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5470 13.89MM