Ingersoll YD1300042SJR00 .5118-.5276 QwikTwist Body
Part Number: ING3221117 ISO: YD1300042SJR00
SKU: 1108318
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221117 .5118-.5276 QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9200 99.57MM
Shank/Pilot Dia 0.5118 13.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 1.6500 41.91MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5470 13.89MM