Ingersoll YD1250042SJR00 .4921-.5079 QwikTwist Body
Part Number: ING3221116 ISO: YD1250042SJR00
SKU: 1108317
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221116 .4921-.5079 QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.7600 95.50MM
Shank/Pilot Dia 0.5118 13.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4921 12.50MM
Flute Length 1.6500 41.91MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4921 12.50MM
Cut Dia Max 0.5080 12.90MM