Ingersoll YD1150038SHR00 .4528-.4685 QwikTwist Body
Part Number: ING3221114 ISO: YD1150038SHR00
SKU: 1108315
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221114 .4528-.4685 QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.6100 91.69MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4528 11.50MM
Flute Length 1.5000 38.10MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4528 11.50MM
Cut Dia Max 0.4690 11.91MM