Ingersoll YD1100036SGR00 .4331-.4488 QwikTwist Body
Part Number: ING3221113 ISO: YD1100036SGR00
SKU: 1108314
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221113 .4331-.4488 QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5400 89.92MM
Shank/Pilot Dia 0.4331 11.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 1.4200 36.07MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4331 11.00MM
Cut Dia Max 0.4690 11.91MM