Ingersoll YD1000033SFR00 .3937-.4094 QwikTwist Body
Part Number: ING3221111 ISO: YD1000033SFR00
SKU: 1108312
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221111 .3937-.4094 QwikTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3900 86.11MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 1.3000 33.02MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM