Ingersoll YD0950033SFR00 .3740-.3898 QwikTwist Body
Part Number: ING3221110 ISO: YD0950033SFR00
SKU: 1108311
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221110 .3740-.3898 QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.2800 83.31MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3740 9.50MM
Flute Length 1.3000 33.02MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3740 9.50MM
Cut Dia Max 0.3900 9.91MM