Ingersoll YD0950028B9R01 0.3740 (9.5 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3209133 ISO: YD0950028B9R01
Description
INGERSOLL 3209133 0.3740 (9.5 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3740 9.50MM
Flute Length 1.1000 27.94MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3740 9.50MM
Cut Dia Max 0.3900 9.91MM