Ingersoll YD0900045B9R01 0.3543 (9.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3209132 ISO: YD0900045B9R01
SKU: 1108289
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3209132 0.3543 (9.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3543 9.00MM
Flute Length 1.7700 44.96MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3543 9.00MM
Cut Dia Max 0.3700 9.40MM