Ingersoll YD0850029SER00 .3346-.3504 QwikTwist Body
Part Number: ING3221108 ISO: YD0850029SER00
SKU: 1108309
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221108 .3346-.3504 QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.1500 80.01MM
Shank/Pilot Dia 0.3543 9.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3346 8.50MM
Flute Length 1.1400 28.96MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3346 8.50MM
Cut Dia Max 0.3500 8.89MM