Ingersoll YD0850025B9R01 0.3346 (8.5 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3209129 ISO: YD0850025B9R01
Description
INGERSOLL 3209129 0.3346 (8.5 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3346 8.50MM
Flute Length 0.9800 24.89MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3346 8.50MM
Cut Dia Max 0.3500 8.89MM