Ingersoll YD0800028SDR00 .3150-.3307 QwikTwist Body
Part Number: ING3221107 ISO: YD0800028SDR00
SKU: 1108308
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221107 .3150-.3307 QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.1100 78.99MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Flute Length 1.1000 27.94MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3150 8.00MM
Cut Dia Max 0.3310 8.41MM