Ingersoll YD0800024B9R01 0.3150 (8.0 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3209127 ISO: YD0800024B9R01
SKU: 1108284
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3209127 0.3150 (8.0 mm) QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Flute Length 0.9400 23.88MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3150 8.00MM
Cut Dia Max 0.3310 8.41MM