Ingersoll YD0750026SDR00 .2953-.3110 QwikTwist Body
Part Number: ING3221106 ISO: YD0750026SDR00
SKU: 1108307
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3221106 .2953-.3110 QwikTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.0200 76.71MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 1.0200 25.91MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM