Ingersoll YD0750022B9R01 0.2953 (7.5 mm) QwikTwist Body
Part Number: ING3209667 ISO: YD0750022B9R01
SKU: 1108292
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
INGERSOLL 3209667 0.2953 (7.5 mm) QwikTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 0.8700 22.10MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM