Ingersoll TD2500075B7R01 0.9843 (25.0 mm)-1.0197 (25.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3204255 ISO: TD2500075B7R01
Description
INGERSOLL 3204255 0.9843 (25.0 mm)-1.0197 (25.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 2.9500 74.93MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64
Cut Dia Max 1.0200 25.91MM