Ingersoll TD2500038JGR00 0.9843 (25.0 mm)-1.0197 (25.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3204417 ISO: TD2500038JGR00
Description
INGERSOLL 3204417 0.9843 (25.0 mm)-1.0197 (25.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 1.4960 38.00MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64
Cut Dia Max 1.0200 25.91MM