Ingersoll TD2500037B7R01 0.9843 (25.0 mm)-1.0197 (25.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3204604 ISO: TD2500037B7R01
Description
INGERSOLL 3204604 0.9843 (25.0 mm)-1.0197 (25.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 1.5000 38.10MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64
Cut Dia Max 1.0200 25.91MM