Ingersoll TD2400072B7R01 0.9449 (24.0 mm)-0.9803 (24.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212806 ISO: TD2400072B7R01
Description
INGERSOLL 3212806 0.9449 (24.0 mm)-0.9803 (24.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 2.8300 71.88MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9800 24.89MM