Ingersoll TD2400036JGR00 0.9449 (24.0 mm)-0.9803 (24.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212842 ISO: TD2400036JGR00
Description
INGERSOLL 3212842 0.9449 (24.0 mm)-0.9803 (24.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9449 24.00MM
Flute Length 1.4170 35.99MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9449 24.00MM
Cut Dia Max 0.9800 24.89MM