Ingersoll TD2300184U7R00 0.9055 (23.000 mm)-0.9409 (23.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3204592 ISO: TD2300184U7R00
Description
INGERSOLL 3204592 0.9055 (23.000 mm)-0.9409 (23.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 7.2440 184.00MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM