Ingersoll TD2300115B7R01 0.9055 (23.0 mm)-0.9409 (23.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212800 ISO: TD2300115B7R01
Description
INGERSOLL 3212800 0.9055 (23.0 mm)-0.9409 (23.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 4.5300 115.06MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM