Ingersoll TD2300069S9R01 0.9055 (23.000 mm)-0.9409 (23.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212799 ISO: TD2300069S9R01
Description
INGERSOLL 3212799 0.9055 (23.000 mm)-0.9409 (23.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 2.7200 69.09MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM