Ingersoll TD2300034B7R01 0.9055 (23.0 mm)-0.9409 (23.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212796 ISO: TD2300034B7R01
Description
INGERSOLL 3212796 0.9055 (23.0 mm)-0.9409 (23.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 1.3800 35.05MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM