Ingersoll TD2200176C8R01 0.8661 (22.0 mm)-0.9016 (22.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212794 ISO: TD2200176C8R01
Description
INGERSOLL 3212794 0.8661 (22.0 mm)-0.9016 (22.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 6.9300 176.02MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9020 22.91MM