Ingersoll TD2100168T5R00 0.8268 (21.000 mm)-0.8622 (21.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3204586 ISO: TD2100168T5R00
Description
INGERSOLL 3204586 0.8268 (21.000 mm)-0.8622 (21.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 6.6140 168.00MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8620 21.89MM