Ingersoll TD2100063C8R01 0.8268 (21.0 mm)-0.8622 (21.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212782 ISO: TD2100063C8R01
Description
INGERSOLL 3212782 0.8268 (21.0 mm)-0.8622 (21.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 2.4800 62.99MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8620 21.89MM