Ingersoll TD2000240S1R01 0.7874 (20.000 mm)-0.8228 (20.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6127801 ISO: TD2000240S1R01
Description
INGERSOLL 6127801 0.7874 (20.000 mm)-0.8228 (20.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 9.4500 240.03MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM