Ingersoll TD2000160C8R01 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212778 ISO: TD2000160C8R01
Description
INGERSOLL 3212778 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 6.3000 160.02MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM