Ingersoll TD2000100JFR00 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212828 ISO: TD2000100JFR00
Description
INGERSOLL 3212828 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 3.9370 100.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM