Ingersoll TD2000100C8R01 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212776 ISO: TD2000100C8R01
Description
INGERSOLL 3212776 0.7874 (20.0 mm)-0.8228 (20.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 3.9400 100.08MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM