Ingersoll TD1900228S1R01 0.7480 (19.000 mm)-0.7835 (19.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6127800 ISO: TD1900228S1R01
Description
INGERSOLL 6127800 0.7480 (19.000 mm)-0.7835 (19.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Flute Length 8.9800 228.09MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7830 19.89MM