Ingersoll TD1900152C8R01 0.7480 (19.0 mm)-0.7835 (19.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6181236 ISO: TD1900152C8R01
Description
INGERSOLL 6181236 0.7480 (19.0 mm)-0.7835 (19.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Flute Length 5.9800 151.89MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7830 19.89MM