Ingersoll TD1800216S1R01 0.7087 (18.000 mm)-0.7441 (18.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6127799 ISO: TD1800216S1R01
Description
INGERSOLL 6127799 0.7087 (18.000 mm)-0.7441 (18.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 8.5000 215.90MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7440 18.90MM