Ingersoll TD1800144T5R00 0.7087 (18.000 mm)-0.7441 (18.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3204337 ISO: TD1800144T5R00
Description
INGERSOLL 3204337 0.7087 (18.000 mm)-0.7441 (18.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 5.6690 143.99MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7440 18.90MM