Ingersoll TD1800144S1R01 0.7087 (18.000 mm)-0.7441 (18.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212729 ISO: TD1800144S1R01
Description
INGERSOLL 3212729 0.7087 (18.000 mm)-0.7441 (18.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 5.6700 144.02MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7440 18.90MM