Ingersoll TD1800144JFR00 0.7087 (18.0 mm)-0.7441 (18.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212371 ISO: TD1800144JFR00
Description
INGERSOLL 3212371 0.7087 (18.0 mm)-0.7441 (18.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 5.6690 143.99MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7440 18.90MM