Ingersoll TD1700136S7R01 0.6693 (17.000 mm)-0.7047 (17.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212725 ISO: TD1700136S7R01
Description
INGERSOLL 3212725 0.6693 (17.000 mm)-0.7047 (17.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6693 17.00MM
Flute Length 5.3500 135.89MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6692 17.00MM
Cut Dia Max 0.7050 17.91MM