Ingersoll TD1700136JER00 0.6693 (17.0 mm)-0.7047 (17.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212368 ISO: TD1700136JER00
Description
INGERSOLL 3212368 0.6693 (17.0 mm)-0.7047 (17.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6693 17.00MM
Flute Length 5.3540 135.99MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6692 17.00MM
Cut Dia Max 0.7050 17.91MM