Ingersoll TD1600192T4R00 0.6299 (16.000 mm)-0.6654 (16.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3204728 ISO: TD1600192T4R00
Description
INGERSOLL 3204728 0.6299 (16.000 mm)-0.6654 (16.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6299 16.00MM
Flute Length 7.5590 192.00MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6299 16.00MM
Cut Dia Max 0.6650 16.89MM