Ingersoll TD1600192S7R01 0.6299 (16.000 mm)-0.6654 (16.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6127797 ISO: TD1600192S7R01
Description
INGERSOLL 6127797 0.6299 (16.000 mm)-0.6654 (16.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6299 16.00MM
Flute Length 7.5600 192.02MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6299 16.00MM
Cut Dia Max 0.6650 16.89MM