Ingersoll TD1600024S7R01 0.6299 (16.000 mm)-0.6654 (16.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212718 ISO: TD1600024S7R01
Description
INGERSOLL 3212718 0.6299 (16.000 mm)-0.6654 (16.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6299 16.00MM
Flute Length 0.9400 23.88MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6299 16.00MM
Cut Dia Max 0.6650 16.89MM