Ingersoll TD1500180S7R01 0.5906 (15.000 mm)-0.6260 (15.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6127796 ISO: TD1500180S7R01
Description
INGERSOLL 6127796 0.5906 (15.000 mm)-0.6260 (15.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5906 15.00MM
Flute Length 7.0900 180.09MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5906 15.00MM
Cut Dia Max 0.6260 15.90MM