Ingersoll TD1500022S7R01 0.5906 (15.000 mm)-0.6260 (15.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212714 ISO: TD1500022S7R01
Description
INGERSOLL 3212714 0.5906 (15.000 mm)-0.6260 (15.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5906 15.00MM
Flute Length 0.9100 23.11MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5906 15.00MM
Cut Dia Max 0.6260 15.90MM