Ingersoll TD1450174S6R01 0.5709 (14.500 mm)-0.5866 (14.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6127795 ISO: TD1450174S6R01
Description
INGERSOLL 6127795 0.5709 (14.500 mm)-0.5866 (14.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5709 14.50MM
Flute Length 6.8500 173.99MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5709 14.50MM
Cut Dia Max 0.5870 14.91MM