Ingersoll TD1400168T3R00 0.5512 (14.000 mm)-0.5669 (14.400 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3204722 ISO: TD1400168T3R00
Description
INGERSOLL 3204722 0.5512 (14.000 mm)-0.5669 (14.400 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 6.6140 168.00MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5670 14.40MM