Ingersoll TD1400168S6R01 0.5512 (14.000 mm)-0.5669 (14.400 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6127794 ISO: TD1400168S6R01
Description
INGERSOLL 6127794 0.5512 (14.000 mm)-0.5669 (14.400 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 6.6100 167.89MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5670 14.40MM